Project Description

Alati

A35 Edukativni materijali obuhvaćaju ukupno 14 školskih sati predavanja koja su tijekom Projekta održali istraživači iz akademske zajednice i odabrani vrhunski stručnjaci na temu klizišta općenito, kao i razne teme o podacima i informacijama o klizištima koje su nam potrebne za odgovorno upravljanje (prostorom, vodama i drugim resursima, kao i rizicima). Ukupno 39 predavanja je raspoređeno u tri grupe: (i) 30 uvodnih predavanja s 11 okruglih stolova; (ii) 6 predavanja s tri radionice Projekta; (iii) 3 predavanja s info dana Projekta. Ovi materijali također služe za podizanje svijesti šire javnosti o prijetnjama, ranjivosti i mogućnostima prilagodbe klimatskim promjenama u odnosu na klizišta.

Pogledaj alat

A36 Izložba karata klizišta prikazuje primjere svih vrsta karata klizišta koje su izrađene u projektu PRI-MJER, a sastoji se od 30 panoa. Otvorenje izložbe bilo je u srpnju 2023. godine u ZgForumu, nakon čega je predviđeno njezino postavljanje u različitim prostorima i prigodama. Predviđena primjena izložbe je podizanje svijesti šire javnosti o prijetnjama, ranjivosti i mogućnostima prilagodbe klimatskim promjenama u odnosu na klizišta.

Pogledaj alat

A37 Stručno usavršavanje – radionice provedeno je tijekom Projekta kao tri radionice na kojima je educirano ukupno oko 40 stručnjaka koji se bave prostornim planiranjem i civilnom zaštitom. Krajnji cilj radionica bio je prezentirati podatke i informacije o klizištima, načine njihova dobivanja i korištenja vezano za različite tipove karata klizišta i sustave praćenja klizišta.

Pogledaj alat

A38a,b On-line izložbe prikazuje više desetaka fotografija klizišta koje su snimili znanstvenici i stručnjaci iz Hrvatske i drugih zemalja tijekom svojih istraživanja. Predviđena je primjena ove izložbe u svrhu educiranja ljudi o tome kako izgledaju klizišta u različitim vrstama materijala i u različitim okolišima.

Pogledaj izložbu "Živjeti s klizištima"
Pogledaj izložbu "Pogledaj klizište"

Prijedlog mjere za prilagodbu klimatskim promjena

Mjera M7. Edukacija dionika u sektoru upravljanja rizicima o klimatskim promjenama i mjerama prilagodbe vezanim za rizike od klizišta

Edukativni materijali: Dva letka će sadržavati rezultate dobivene kroz istraživačke aktivnosti izrade karata klizišta i izrade sustava praćenja i ranog upozoravanja od opasnih klizišta kao i sažeti prikaz mjera za ublažavanje posljedica od klizanja polučenih projektom. Svrha letaka je također i osiguravanje dostupnosti podataka i projektnih rezultata te podizanja svijesti šire javnosti o prijetnjama, ranjivosti i mogućnostima prilagodbe klimatskim promjenama. Prijavitelj će tiskati po 200 primjeraka dva različita letka koje će se dijeliti zainteresiranoj javnosti i dionicima na info danima, radionicama i posjetiteljima izložbe u svrhu edukacije o mjerama prilagodbe te problemu klizišta i mogućnostima prevencije na području RH.

Izložba karata klizišta: Prijavitelj će, u organizaciji s partnerom, organizirati izložbe u prostorijama ustanova prijavitelja, u Zagrebu i u Rijeci, na kojima će predstaviti rezultate istraživanja – karte klizišta putem izložbenih panoa. Na ovaj način karte klizišta bit će stavljene na uvid zainteresiranoj javnosti, studentima, profesorima, znanstvenicima i drugim djelatnicima ovih ustanova. Nakon završetka projekta izložba će se postavljati u državnim institucijama dionika, u tri ministarstva. Dugoročno će se opetovano postavljati i u drugim institucijama, upravama općina i gradova.

Stručno usavršavanje – radionice: Edukacija djelatnika JU, licenciranih i ostalih inženjera koji se bave procjenama ugroženosti i rizika i ostalih dionika koji sudjeluju u izradi planova zaštite i spašavanja za korištenje alata karata klizišta i sustava ranog upozoravanja za upravljanje rizicima od klizišta vezanim za klimatske promjene. U okviru projekta organizirat će se tri edukativne radionice za dionike iz jedinica lokalne, područne/regionalne i državne uprave u čijoj nadležnosti su izrade procjena rizika od katastrofa i velikih nesreća i izrade planskih dokumenata u civilnoj zaštiti, na kojima će im biti prezentirani načini korištenja podataka i informacija s različitih tipova karata klizišta i kao i korištenja informacija dobivenih sustavima praćenja visoko rizičnih klizišta, odnosno hitne mjere intervencije za vrijeme aktiviranja klizišta. Ove radionice zamišljene su kao uspostavne radionice za edukaciju navedenih dionika i nakon završetka projekta, a kao vrsta cjeloživotnog učenja.

Karte klizišta izrađene u okviru projektnih aktivnosti bit će prilagođene slabovidnim osobama i osobama s poremećajem prepoznavanja boja na način da će boje i uzorci na kartama biti prilagođeni njihovim potrebama.

Prema „Nacrtu Strategije prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu“ * ova mjera je u funkciji osvješćivanja dionika u sektoru upravljanja rizicima o klimatskim promjenama i mjerama prilagodbe vezanim za rizike od klizišta.

Predviđeni dionici

Dugoročno, izložba karata klizišta predviđa sudjelovanje uprava općina i gradove te drugih institucija, a nakon završetka projekta izložba će se postavljati u državnim institucijama dionika, u 3 ministarstva:

  • Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja
  • Ministarstva zaštite okoliša i energetike
  • Ministarstvo unutarnjih poslova

Na radionicama se predviđa sudjelovanje dionika iz JU s područja za koja će biti izrađene karte klizišta, odnosno uspostavljeni sustavi praćenja klizišta:

  • Ministarstvo unutarnjih poslova, Ravnateljstvo civilne zaštite
  • Ministarstvo unutarnjih poslova, Ravnateljstvo civilne zaštite, Područni ured Zagreb
  • Ministarstvo unutarnjih poslova, Ravnateljstvo civilne zaštite, Područni ured Rijeka
  • Ministarstvo unutarnjih poslova, Ravnateljstvo civilne zaštite, Područni ured Varaždin
  • Grad Zagreb, Ured za upravljanje u hitnim situacijama
  • Grad Zagreb, Odsjek za klizišta
  • Primorsko-Goranska županija, Ured županije
  • Karlovačka županija, Stožer civilne zaštite
  • Grad Rijeka, Odjel za gradsku samoupravu i upravu
  • Općina Čavle
  • Vinodolska općina
  • Grad Karlovac, Stožer civilne zaštite