Project Description

PP10
Klizište Kostanjek

Klizište Kostanjek nalazi se u Gradu Zagrebu. S površinom oko 1 km2 ono je najveće u Republici Hrvatskoj. Klizanjem je zahvaćeno urbanizirano područje s oko 250 stambenih objekata u kojima kojem živi preko 300 stanovnika. Klizište je aktivirano 1963. godine, a na temelju mnogobrojnih istraživanja, procijenjeno je da su pomaci, od aktivacije klizišta do 2012. godine, iznosili i do 7 metara.

Na klizištu Kostanjek danas se nalazi integrirani sustav automatiziranog praćenja pod nazivom „Opservatorij za praćenje klizišta Kostanjek“. Svrha sustava je kontinuirano praćenje parametara klizanja u realnom vremenu, odnosno gibanja klizišta i pojava koje utječu na aktivnost klizišta. Podaci praćenja u razdoblju od 2012. godine da kraja 2019. ukazali su na ukupne pomake u iznosu do 70 cm, nastale kao posljedica intenzivnih oborina i porasta razina podzemne vode.

Klizište Kostanjek odabrano je kao pilot područje (PP10) koje se odnosi na velika i visoko rizična klizišta u Republici Hrvatskoj. Cilj istraživanja je izrada alata i preporuka za primjenu na lokalnoj razini, a koji se odnose na razvoj sustava praćenja visoko rizičnih klizišta te na sektore upravljanja rizicima, prostornog planiranja i upravljanja vodama.

Rezultati

Alati

Karta ugroženosti od klizišta Kostanjek (M1:2.000). Predviđena namjena karte ugroženosti je na lokalnoj razini u sektorima upravljanja rizicima, prostornog planiranja i upravljanja vodama.

Karte klizišta izrađena u okviru projektnih aktivnosti biti će prilagođene slabovidnim osobama i osobama s poremećajem prepoznavanja boja na način da će boje i uzorci na kartama biti prilagođeni njihovim potrebama.

Sustav za praćenje pomaka/aktivnosti velikog klizišta. Predviđena namjena sustava za praćenje je na lokalnoj razini u sektorima upravljanja rizicima, prostornog planiranja i upravljanja vodama.

Sustav za rano upozoravanje na opasnost od velikog klizišta. Predviđena namjena sustava za rano upozoravanje je na lokalnoj razini u sektorima upravljanja rizicima, prostornog planiranja i upravljanja vodama.

Aplikacije za vizualizaciju podataka praćenja klizišta i rano upozoravanje će također biti prilagođene slabovidnim osobama i osobama s poremećajem prepoznavanja boja, na način da će boje i uzorci na dijagramima biti prilagođeni njihovim potrebama.

Aplikacije za vizualizaciju podataka praćenja klizišta i rano upozoravanje će biti prilagođene i slijepim osobama, na način da će zvučim signalom ukazivati na stupanj opasnosti od klizanja.

Katalog oborinskih događaja koji uzrokuju ubrzano gibanje klizišta. Sustav prikazuje informacije o tome kada (koliko često i u kojim uvjetima) dolazi do ubrzanog gibanja navedenog klizišta te omogućuje definiranje graničnih vrijednosti oborina koje pokreću ubrzano gibanje klizišta. Predviđena primjena kataloga na lokalnoj razini u sektorima upravljanje rizicima i upravljanje vodama.

Osnovni podaci

LOKACIJA

Grad Zagreb, gradska četvrt Podsused Vrapče

POVRŠINA KLIZIŠTA

1 km2

DUBINA KLIZIŠTA

90 m

VOLUMEN KLIZIŠTA

32 × 106 m3

VRSTA MATERIJALA U KLIZANJU

miocenski lapori, niske do srednje čvrstoće

BROJ STAMBENIH OBJEKATA/ STANOVNIKA

oko 250/ oko 300

UZROCI KLIZANJA

intenzivne oborine, otapanje snijega, porast razine podzemne vode

BROJ ALATA

4

Preuzmi članak